Turista alebo cestovateľ? Pokiaľ neskúsiš, nevieš

Verona, Taliansko, október 2016

Ako sa pripraviť na cestovanie? Aký je rozdiel medzi turistom a cestovateľom?
Hmm, ani ja som si nebola istá, či som to správne pochopila a či "mám na to" byť cestovateľom. Som človek, ktorý sa neznámych vecí bojí, čo sa k profilu cestovateľa vôbec nehodí, ale zároveň ma baví objavovať nové veci. Mám rada výzvy a novinky. Pre mňa sa to stalo takou menšou drogou - ten pocit z nového miesta a objavovania, keď sa človek necíti úplne komfortne, lebo vlastne nie je doma.
Keď sme s priateľom začali plánovať našu vysnívanú cestu po Európe, mala som stiahnutý žalúdok, akoby sme plánovali našu svadbu. :-D Bez srandy, bol to presne takýto pocit. Bolo to to, čo musí byť perfektne pripravené, naplánované a musím všetko vedieť vopred, inak budem stratená.
Jasné, ale človek pochopí, že takto to nejde, aj keby si sa neviem ako snažil...Avšak! To neznamená, že môžeš vyraziť niekam len tak, lebo si si to zmyslel a neurobíš si prieskum. Po tom, čo som mala možnosť vidieť nemenované video amerického bloggera resp. YouTubera o Slovensku som mala pocit, akoby si ten človek neurobil svoju "domácu úlohu" a vyrazil len tak a potom podáva nie veľmi relevantné informácie. Takže, predtým ako začneš cestu a chceš niekam ísť, môžno ti pomôže niekoľko mojich rád. :) Hlavne, ak to chceš prezentovať ľuďom, ktorí tam neboli. Nechaj im priestor aj na vlastnú predstavivosť a názor.
Poznámka: Nemám osobne nič proti tomuto človiečiku, ktorý takto odprezentoval Slovensko, len ma to nakoplo k tomu, aby som po 2 mesiacoch opäť napísala na blog.

Do denníka začínajúceho cestovateľa:


1. Predtým ako sa vôbec rozhodneš cestovať, urob si námahu prečítať si o tom, čo očakávať od cestovania a od daného miesta, na ktoré chceš ísť. Takto sa psychicky pripravíš, na to, čo ťa môže čakať.
2. Zamysli sa nad tým, čo od cesty očakávaš - máš rád jedlo, chceš ísť objavovať krajinu, ideš si len oddýchnuť, chceš ležať v hoteli a striedať bazén a saunu...? Hlavne choď na miesto, kde si tieto očakávania môžeš splniť a neostaneš sklamaný alebo prekvapený.
3. Naplánuj si zhruba, čo v tomto mieste alebo krajine chceš absolvovať, resp. čomu sa chceš vyhnúť. Veľa plánov sa rúca vtedy, keď si toho človek naplánuje príliš veľa. Mysli pragmaticky, nechaj si časovú rezervu, vyber si radšej menej miest. Kvalita nad kvantitou!
4. Nebuď perfekcionista! Ak práve v tom, čo si si naplánoval niečo nevyšlo - ubytovanie sa ti nepáči, múzeum je zatvorené, reštaurácia, ktorú hľadáš sa presťahovala...A čo teraz? Stáva sa to. Je to možno preto, aby si improvizoval.
5. Už si na mieste? Zmapuj si, kde si môžeš zadovážiť brožúrky alebo malé mapky - toto nepodceňuj. Destinácie pripravujú svoje brožúrky naozaj svedomite a snažia sa v nich odprezentovať to, čo by sa ti najviac páčilo. 
6. Plán je super, ale ten voľný čas, čo ti ostáva medzi hlavnými bodmi, vyplň prechádzkou alebo aktivitou, ktorú si vôbec neplánoval. Občas je super nechať sa len tak zviesť nohami, kde ťa zavezú, ale pre istotu maj vo vrecku GPS, lebo človek nikdy nevie!
7. Ochutnávaj a jedz ,ak držíš diétu, nemaj výčitky, keď ju trochu porušíš! Toto je moja úchylka - jedlo. Som stále hladná, stále mi niečo vonia, idem za nosom ako taký poľovnícky pes. :D môj názor je, že nikdy si nezapamätáš miesto lepšie ako podľa chuťových pohárikov a čuchových receptorov! Netoč hlavou, že nie, lebo istotne si pamätáš tvoje obľúbené jedlo alebo vôňu a kde si ho zvykol doma alebo  starej mami jesť. Za toto by som dala skoro ruku do ohňa! Doteraz si pamätám, ako chutí rybacia nátierka v školskej jedálni alebo tie pomarančové džúsiky z detstva, či vôňa škôlky, kde som chodila.
8. Veľa foť, natáčaj si pocity a zhrnutia. neodkladaj to. Ani sa ti nemusí zdať, že na niečo zabudneš, ale hlavne, ak ideš na cestu dlhšiu ako pár dní, informácie sa ti budú po čase pliesť a určite niečo aj zabudneš. Je dobré, keď to zdokumentuješ len tak, sám pre seba. Ten pocit pri prezeraní spomienok aj o pár rokov neskôr, ti privodí ten istý pocit, ktorý si mal presne tam na tej fotke.
9. Ale nezabúdaj si užívať čas bez mobilu, bez internetu. Jasné, nafotiť a natočiť treba všetko! Ale nie na úkor toho, že sa na svet budeš pozerať viac cez displej mobilu ako vlastnými očami. A hlavne nestráv pol dňa hľadaním WiFi signálu na recepcii hotela, či na izbe.
10. Neľutuj financie, ktoré si vložil do cestovania, do jedla, do spomienok a zážitkov. Peniaze boli, aj budú, ale zážitky a zároveň aj skúsenosti ti nikto nevezme. Je to veľmi otrepaná fráza, ale to práve preto, lebo je tak brutálne pravdivá.

Na záver by som povedala len toľko, že cestovanie vzdeláva, človek sa v tom nájde, objavuje sám seba. Naozaj som prišla na to, že všade, kde som bola, som našla niečo, čo ma na tom mieste akoby čakalo to, čo som si mala uvedomiť a všimnúť a to ma s tým miestom spojilo navždy. Stačí aj moment. Takto som zistila, že som cestovateľ. Zobudil sa vo mne ten hlad a túžba po dobrodružstve a objavovaní - objavovaní sveta a zároveň seba samej.

~ Denník nádejnej Bulharky ~
20.01.2017, 12:32 AM, Primorsko



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Často sa pýtate o Primorsku - a ja odpovedám ^_^

Domáce sójové a energetické guličky (Recept)

Zaujímavosti o Bulharsku I.